Wtorek, 19.03.2024
KOMUNIKAT: Staż Shorin-Ryu Karate, Pinczów 23.03.2024.

Najważniejsze wydarzenia XXI w. Shorin-Ryu Karate w Polsce
III PUCHAR ŚWIATA KOBUDO SHORIN-RYU I KOBUDO W KANADZIE

W dniach 28-31 stycznia 2009 r. odbył się w Mont Tremblant Quebec - Kanada 3rd World Oshu Kai Cup Okinawa Shorin-Ryu Karate and Kobudo. Organizatorem był sensei Martin Takatsy - prezydent Oshukai Canada.

Pierwsze dwa dni (28-29 stycznia) to treningi Okinawa Shorin-Ryu Karate oraz Okinawa Kobudo. Zajęcia prowadził sensei Kenyu Chinen (9 dan), a także sensei Aleksander Staniszew (7 dan). W treningach uczestniczyło około 150 instruktorów z Ameryki, Azji oraz z Europy. Treningi odbywały się w olbrzymiej sali konferencyjnej ekskluzywnego hotelu. Specialnie na Puchar Świata przyjechała z Japonii 17-osobowa delegacja rządowa Prefektury Okinawy.

30 i 31 stycznia rozegrane zostały zawody, najpierw w Kobudo, następnie w Karate. Wystartowało ponad 120 zawodników w różnych kategoriach: dojo kumite, kata kumiwaza, kata karate, kata kobudo. Skromna ekipa Polska liczyła tylko 2 osoby: sensei Dariusz Halczewski (3 dan, Warszawa) oraz sensei Monika Kalicka (1 dan, Wołomin). Oboje zaprezentowali się bardzo dobrze, we wszystkich kategoriach w których startowali, dostali się do finałów. Monika Kalicka w kategorii Dojo Kumite zdobyła brązowy medal, a w kategorii Karate Kata uplasowała się na czwartym miejscu. Dariusz Halczewski w kategorii Kata Kobudo zajął 6 miejsce, a w Kata Karate był 8 (należy zaznaczyć, że w tej kategorii startowało ponad 60 czarnych pasów w tym wielu ze stopniami 4 i 5 dan). W Pucharze wzięli też udział uczniowie sensei A. Staniszew z Republiki Czech, Jan i Thomas Kopeccy. Sensei Jan Kopecky zdobył 2 brązowe medale.

Sensei Aleksander Staniszew podczas Pucharu, z racji swojego stanowiska Sekretarza Generalnego W.O.F. traktowany był jako VIP i wspólnie z sensei Chinen i gośćmi z Okinawy zasiadał na honorowej trybunie oraz wręczał medale zwycięzcom. Drużynowo III Puchar Świata Organizacji W.O.F. wygrała Francja przed Kanadą i Japonią.