Polska Unia Shorin-Ryu Karate Kobudo
Środa, 24.07.2024
KOMUNIKAT: Letni Mistrzowski Staż Shorin-Ryu Karate, Pińczów 15-16.06.2024.

Okinawa Kobudo
Kobudo jest sztuką walki bronią z Okinawy, podstawą której są określone kata i ich interpretacja nauczane "reka w rękę". Kobudo powstało na Okinawie wiele wieków temu i tylko rdzenni Okinawańczycy są w stanie go prawidłowo nauczać. Okinawa Kobudo to styl walki bronią rodziny Matayoshi. Założycielem był Shinchin Matayoshi. Kolejni przedstawiciele rodziny Matayoshi: Shingi, Shintoku i Shinko ostatecznie ukształtowali ten styl. Znaczącym liderem stylu był syn mistrza Shinko Matayoshi - Shinpo Matayoshi, który rozpropagował Okinawa Kobudo na cały świat.

Shinpo Matayoshi ze swoim najlepszym uczniem Kenyu Chinenem.


Mistrz Shinpo Matayoshi w 1970 roku założył na Okinawie Federację Ryukyu Kobudo, która dwa lata później zmieniła nazwę na Federację Okinawa Kobudo. Shinpo Matayoshi zmarł 7 września 1997 roku zamykając swoją śmiercią sukcesję rodziny Matayoshi w kobudo. Obecnie najsłynniejszym uczniem Shinpo Matayoshi uczącym Okinawa Kobudo jest mistrz - Kenyu Chinen, który był Jego osobistym uczniem przez 35 lat i o którym mistrz Matayoshi mówił "mój student numer 1", a który wprowadził do kobudo wiele modyfikacji w metodyce nauczania zaakceptowanych przez mistrza Matayoshi. W 1993 roku mistrz Kenyu Chinen założył Światową Federację Oshukai Tradycyjnego Okinawa Kobudo, która jest obecnie największą organizacją kontynuującą przekaz rodziny Matayoshi.

Shinpo Matayoshi
Kenyu Chinen
Aleksander Staniszew


Prowadzący kobudo w Polsce Aleksander Staniszew jest uczniem mistrza Kenyu Chinena. Organizacją reprezentującą w Polsce Okinawa Kobudo jest Polska Unia Shorin-Ryu Karate Kobudo. Kobudo zostało wprowadzone do Polski przez sensei Aleksandra Staniszew w 1981 roku. Główne bronie, których używa się w Okinawa Kobudo to: Bo, Sai, Tonkuwa, Nunchaku, Jo, Sansetsukon, Eku, Kama, Nunti, Kue, Timbe, Suruchin, Tetcho oraz Tekko.


LINIA GENEALOGICZNA OKINAWA KOBUDO W POLSCE

SYMBOLIKA EMBLEMATU OKINAWA KOBUDO

18 złocistych płatków chryzantemy symbolizuje pomyślność. W środku na złocistym tle widnieje czarny trójramienny krzyż będący herbem okinawskiej królewskiej dynastii Sho. Krzyż symbolizuje połączenie trzech królestw Hokuzan, Chuzan i Nanazan w jedno.Copyright © 2000-2024 Polska Unia Shorin-Ryu Karate Kobudo
Website by Mateusz Staniszew